Sú vaše vlasy poškodené, suché a nudné? Možno strácajú objem, alebo sú krátko po umytí mastné? Ak máte problémy s podobnými problémami a nemáte tušenie, ako ich prekonať, je čas určiť porozitu vašich vlasov. Týmto spôsobom budete môcť porovnať správne oleje a začať s ošetrením. Prečo čakať? Začnite práve teraz!

Viete, aká je pórovitosť vlašich vlasov?

Pórovitosť vlasov je určená vlasovými kožičkami. Závisí to od ich polohy vo vzťahu k vlasovému hriadeľu. Vrstva kože môže byť pevná, alebo voľná. Pórovitosť tiež odkazuje na schopnosť absorbovať a zadržovať vlhkosť vašimi prameňmi. Toto je spojené s celkovým stavom a vzhľadom vašich vlasov. Môžete rozoznať tri typy pórovitosti vlasov: nízke, stredné a vysoké.

NÍZKÁ PÓROVITOSŤ VLASOV

Takýto typ vlasov sa považuje hlavne za zdravý a vyzerá veľmi dobre. Vrstva kožičiek tesná s prekrývajúcimi sa šupinami. Preto starostlivosť a styling nie sú veľmi jednoduché. Aktívne zložky, farby na voda sa takmer nedostanú do vnútra. Na druhej strane však vlasy s nízkou pórovitosťou sú odolné voči poškodeniu, nie sú statické alebo krepovaté, ale hodvábne hladké a lesklé.

VYSOKÁ PÓROVITOSŤ VLASOV

V tomto prípade sú vlasy zvyčajne poškodené, extrémne suché a chýba im lesk. Pramene majú medzery a otvory v kožičkách. V dôsledku toho vlasy rýchlo absorbujú vodu a rýchlo vysychajú. Aktívne zložky môžu ľahko preniknúť do vlasov, ako aj všetky nečistoty. Taký typ vlasov je ľahký na styling zafarbenie. Musíte mať na pamäti, že styling za horúca výrazne zhoršuje ich stav.

STREDNÁ PÓROVITOSŤ VLASOV

Vlastnosti vlasov s vysokou a nízkou pórovitosťou, v kombinácií, vytvárajú typ strednej pórovitosti. Korene môžu byť hladké a lesklé, zatiaľ čo konce sú suché a nudné. Stredne pórovité vlasy sa dajú ľahko poškodiť častým tvarovaním za tepla, alebo farbením. A čo viac, ich pórovitosť môže byť znížená a vyzeráte tak zdravo a krásne. Stredne porézne vlasy sú náchylné na styling, absorbujú aktívne zložky a ľahko sa vyživujú.

Ako liečiť pórovité vlasy?

Ak chcete, aby vaše vlasy vyzerali úžasne, nezabudnite si zakúpiť správnu kozmetiku. Oleje budú nápravou všetkých vašich problémov. Môžete rozlíšiť nasledujúce typy olejov: nasýtené, mononenasýtené a polynenasýtené. Pokiaľ ide o vlasy s nízkou pórovitosťou, nasýtené oleje budú najlepšie. Pri starostlivosti o vlasy so strednou pórovitosťou sa odporúčajú mononenasýtené oleje. Polynenasýtené oleje budú perfektné pre vlasy s vysokou pórovitosťou.

VLASY S NÍZKOU PÓROVITOSŤOU

Nie je potrebné venovať príliš veľké úsilie starostlivosti o vlasy s nízkou pórovitosťou. Všetko, čo musíte urobiť, je si ich dôkladne očistiť a chrániť pred vplyvom škodlivých vonkajších faktorov (napríklad: UV žiarenie, morská soľ, studený vietor). Používajte produkty ľahkej receptúry s obsahom nekomedogénnych zložiek. Vyhnite sa silikónom a iným látkam, ktoré vytvárajú mastnú vrstvu na povrchu pokožky. Okrem toho sa uistite, že sa vaše pramene netrú príliš silno o šatku, alebo zimný kabát. Na dosiahnutie najlepších výsledkov liečby použite nasýtené oleje: kokos, palmový, morské maslo, alebo kakaové maslo.

VLASY SO STREDNOU PÓROVITOSŤOU

Liečba takého typu vlasov by mala byť vyvážená. Môžete použiť kozmetické prípravky s hustejšou a ľahšou receptúrou. Možno budete musieť používať oleje pre vlasy s nízkou pórovitosťou na hlave a pre vysoko pórovité na koncoch (v tomto prípade môžete vyskúšať hodváb a silikóny). Nebojte sa vyskúšať tieto oleje: makadamia, sezam, sladký mandľ, olivový olej, arašidový olej a arganový olej.

VLASY S VYSOKOU PÓROVITOSŤOU

Pre starostlivosť o tento typ vlasov by ste mali používať masky na vlasy a kondicionéry bohaté na živiny a účinné zložky. Najlepšie budú tie, ktoré majú schopnosť rýchlo a hlboko preniknúť do štruktúr vlasov, ako aj zostať povrchu, aby vytvorili ochranný povlak. Pre vlasy s vysokou pórovitosťou sa odporúčajú: orechový olej, ľanový olej, sójový olej, tekvicový olej, jahodový olej, konopný olej, olej z hroznových semienok, olej z melónových semien.

Ako určiť pórovitosť vlasov?

Existuje veľmi jednoduchá metóda na určenie pórovitosti vlasov. Pripravte si pohár vody a pár … vlasov. Vložte ich do vody a počkajte asi 10 minút. Medzitým pozorne pozorujte, čo sa deje s vašimi vlasmi. Ak sa asi po dvoch alebo troch minútach ponorí vlas na spodnú časť skla, vlasy majú vysokú pórovitosť. Vlasy s nízkou pórovitosťou budú plavať na povrchu viac ako päť minút. Pred tým, ako sa rozhodnete začať tento test, uistite sa, že vaše pramene sú čisté a bez akýchkoľvek stylingových produktov. Takéto výrobky by mohli zabrániť vniknutiu vody do vnútra.

Vyvážená liečba

Ak chcete, aby vaše vlasy boli zdravé a krásne, musíte udržiavať rovnováhu medzi zmäkčujúcimi látkami, hydratáciou a bielkovinami obsiahnutými v kozmetike.

Častice bielkovín sa môžu objaviť v rôznych veľkostiach. Menšie plnia dutiny vo vlasoch, zatiaľ čo väčšie vyplnia dutiny ochranným povlakom. Medzi najobľúbenejšie proteíny patrí: hodváb, elastín, keratín, mliečny proteín, sója a pšenica. Tieto látky budú dokonalé v starostlivosti o vlasy s vysokou pórovitosťou. Zabezpečia hladkosť a jemnosť a tiež zlepšia odolnosť prameňov. Vlasy s nízkou pórovitosťou ošetrené bielkovinami sa často stávajú krepovitými a statickými.

Hydratačné prostriedky poskytujú zvlhčovacie a hygroskopické vlastnosti. V tejto skupine zlúčenín patria: glycerol, kyselina hyalurónová, panthenol, aloe vera, med, močovina. Ak plánujete používať zvlhčovadlá, mali by ste ich kombinovať s zmäkčovačmi. Niektoré proteíny majú aj vlastnosti zachovávajúce vodu.

Zmäkčovače vytvárajú ochrannú vrstvu na povrchu vlasov, aby zabránili strate vody. Pracujú podobne ako zvlhčovače. Navyše, zmäkčovadlá vyhladzujú, poskytujú lesk a uľahčujú česanie. Patria medzi ne: rastlinné oleje, vosky, mastné alkoholy, parafíny a silikóny.